Parerea voastra

In jos

Parerea voastra

Mesaj  Kurako la data de Vin Ian 25, 2008 11:54 pm

Un anime ce eu il ador pur si simplu,imi place grafica si tot ceea ce contine,dar sa incep cu inceputul...
Blood+ evidentiaza povestea unei adolescente numite Otonashi Saya care pare sa fie o fata normal,dar totul i-a intorsatura cand intalneste un monstru ce se hraneste cu sange de om,numit Chiroptera,si pe violoncistul ce canta la marginea strazi...
Astfel dadandu-i sange prin intermediul sarutului,Saya ucide acel demon,dar de atunci actiunea se complica pe parcurs,cand afla de asociatia care se ocupa cu uciderea acestor monstrii,The Red Shiled(s-au cv de genu)ea are tot mai mult contact cu acestia.
Alaturi de acel viloncist,Haji,ea infrunta acesti monstrii datorita presiunilor asociatiei ca fiind unica ce poate lupta impotriva lor...
Mi s-a parut foarte trist cand a murit tatal Sayei,deoarece atunci ea si-a varsat durerea prin indeplinirea datorii ce de fapt nu isi dorea.Insa cel mai mare soc a fost sa afle ca insasi ea este Chiroptera
Pana la urma apare un personaj negativ,care s-a dovedit sa fie sora ei mai mica,Diva.Diva este copilaroasa si are ideei malefice,nu pot spune ca are vreun scop bine stabilit si face lucrurile de la sine.

Saya nu s-a interesat mult de Diva doar din obligatie,pana in momentul cand il ucide pe fratele sau mai mic Riku ceea ce inseamna picatura ce a umplut paharul...De atunci ea tot ce a dorit este sa distruga rasa Chiroptera si cu tot sufetul sa o ucida pe Diva pt tot ce a facut

Grafica este fff buna,actiunea la fel iar personajele au rolul bine stabilit,sunt diferite unele de altele si asta le face sa iasa in evidenta,spre deosebire de alte anime-uri.Ideea cu vampirii a mai fost folosita,dar aici e dezvoltata intr-un stil aparte si originala,ceea ce imi place foarte mult ^^
Opening-urile si ending-urile fac abstractie de la grafica anime-ului si i-au o tenta spre manga modern,dar culorile sunt oarecum pastrate sub o forma super,iar cantecele si versurile se potrivesc cu actiunea

Titlul ne cam da impresia de o serie foarte bloody,dar nu asta e accentul de fapt,ci doar amanuntul esential,insa tin sa recunosc ca la inceput m-am gandit la ceva mai thriller ca Elfen Lied -_____-

In final actiunea e bine pusa la punct,nu este nici prea concentrata nici prea previzibila,astfel seria contine 50 de episoade.Sfarsitul mi se pare unul bun,desi la un momentv dat pare sad end,defapt nu e asa
P.S:Cred ca ar trebui o contiuare,desi sfarsitul era de asteptat sa fie asa

Kurako
Admin

Data de înscriere : 18/01/2008

Vezi profilul utilizatorului http://blackdiamond.wikiforum.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum