Parerea voastra

In jos

Parerea voastra

Mesaj  Kurako la data de Vin Ian 25, 2008 11:39 pm

Hmmm..
Mermaid melody este o serie soujo cu o idee specifica, mai ales ca este vorba de sirene si cantecele lor(asta ne duce la vechile legende cu marinari carola le era interzis sa auda cantecul sirenelor caci vor sfarsi pe mare,intradevar pe atunci sirenele erau un mit)
Povestea este despre 7 printese ale celor 7 mari care au misiunea sa-si eliberze regatele de sub tirania lui Gaitou si sa se razbune ca acesta le-a distrus.Sirenele pot sa traiesca pe uscat,adica in lumea umana,ce iar ne aduce aminte de filmul animat "Micuta Sirena",iar inca o legatura cu acesta productie este faptul ca Luchia,personajul principal,este si ea indragostita de un om pe care l-a intalnit in aceleasi circumstante cu Ariel...(da,cam ne duce gandul la plagiat :|si totusi cam e prea evident asta)
Seria este formata din 2 sezoane,respectiv
1.Mermaid melody pichi pichi pitch
2.Mermaid melody pichi pichi pure
Primul sezon l-am mentionat eu in mare mai sus,dar al doilea personajele nu isi schimba cu mult situatiile

Grafica este acceptabila,in stil modern pt a evidentea toate efectele speciale ale genului shoujo specific in scenele in care sirenele canta,dar in general eu as spune ca ar merita cateva ajustari pt o estetica mai buna
Ideea am apreciat-o ca plagiat,dar trecand peste asta si faprtul ca apartine genului shoujo,mie mi se pare ca este destul de buna si foarte vesela,exprima sentimene optimiste si efectiv dorinta de a canta,iar asta m-a atras cel mai mult

Personajele mi se par destul de bine conturate,sunt destul de originale(unele.x.x)si fiecare are rolul sau bine stabilit,lucreaza in echipe de partea binelui sau a raului,si se mai ivesc si conficte intre colegii de breasla

La partea de Muzica si Ost,acest anime are o ajustare foarte buna,cantecele sunt o gramada si toate vorbesc despre iubire,despre mare si armonie,am mai mentionat ca acest anime exprima o aura optimista doar
(mda,iubirea e pe primul loc pe aici)

Concluzia se face intelesa,daca esti fata anime-ul trebuie sa iti placa,dar nu e 100%,caci daca se merge pe stilul dark,nu e speranta.Si eu ador anime-urile thriller si horror,dar mai fac si exceprtii in alegeri ^^`

Kurako
Admin

Data de înscriere : 18/01/2008

Vezi profilul utilizatorului http://blackdiamond.wikiforum.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum